Pożyczka OZE w gospodarce
Pożyczka OZE w gospodarce przeznaczona jest na wsparcie (Ostateczni Odbiorcy):
- mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,
- spółek prawa handlowego w których większość udziałów lub akcji posiadają JST lub ich związki,
- spółdzielni energetycznych,
- porozumień cywilnoprawnych reprezentowanych przez klastry energii,
- obywatelskich społeczności energetycznych działających w zakresie energii odnawialnej
Inwestycje mogą być realizowane wyłącznie na terenie województwa lubelskiego tj. wnioskodawca musi posiadać siedzibę lub oddział/stałe miejsce lub dodatkowe stałe miejsce prowadzenia działalności na terenie województwa lubelskiego. Pożyczka OZE w gospodarce przeznaczona jest na budowę i rozbudowę instalacji OZE.
Parametry pożyczki:
Kwota pożyczki: do 10 000 000 PLN
Okres spłaty: do 120 miesięcy
Okres karencji: do 12 miesięcy
Brak innych opłat i prowizji
Wkład własny nie jest wymagany
Oprocentowanie:
- 3,5% w skali roku (stałe w całym okresie finansowania) – na warunkach korzystniejszych niż rynkowe,
- 2,5% w skali roku – dla inwestycji dotyczących wykorzystania energii słonecznej oraz biomasy,
- od 6,28% w skali roku – na warunkach rynkowych.
Przeznaczenie:
Pożyczka może finansować następujące typy Inwestycji Końcowych:
- Budowa instalacji do produkcji biopłynów i biometanu, biopaliw II i III generacji,
- Budowa/rozbudowa/przebudowa lokalnych źródeł energii produkujących energię elektryczną i/lub ciepło/paliwa zdekarbonizowane z OZE na potrzeby lokalne, niewymagająca przesyłania jej na duże odległości w oparciu o lokalne zidentyfikowane zasoby lub wraz z infrastrukturą sieciową. Typ Inwestycji Końcowej dedykowany jest wyłącznie klastrom energii, spółdzielniom energetycznym oraz obywatelskim społecznościom energetycznym.
- Budowa i rozbudowa instalacji odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej (również z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci).
- Budowa i rozbudowa instalacji odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania ciepła (również z magazynami ciepła działającymi na potrzeby danego źródła OZE).
Wsparcie dotacyjne w ramach Jednostkowej Pożyczki może finansować koszty związane z zakupem magazynów energii elektrycznej lub cieplnej dla źródeł OZE.
Wymogi dla inwestycji:
Inwestycje Końcowe mogą być realizowane wyłącznie na terenie województwa lubelskiego.
Inwestycje Końcowe realizowane przez Ostatecznych Odbiorców (za wyjątkiem klastrów energii i spółdzielni energetycznych) muszą spełniać warunki demarkacji, która dotyczy dozwolonej, sumarycznej mocy wszystkich jednostek wytwórczych danego rodzaju OZE wchodzącego w zakres Inwestycji Końcowej:
- Instalacje wytwarzające energię elektryczną (wraz z magazynami energii na potrzeby danego źródła OZE):
- wiatr – nie więcej niż 5 MWe,
- biomasa – nie więcej niż 5 MWe,
- biogaz – nie więcej niż 0,5 MWe,
- woda – nie więcej niż 5 MWe,
- promieniowanie słoneczne – nie więcej niż 0,5 MWe.
- Instalacje wytwarzające ciepło (wraz z magazynami ciepła działającymi na potrzeby danego źródła OZE):
- biomasa – nie więcej niż 5 MWth,
- biogaz – nie więcej niż 0,5 MWth,
- geotermia – nie więcej niż 2 MWth,
- promieniowanie słoneczne – nie więcej niż 0,5 MWth.
Jakie jest zabezpieczenie spłaty pożyczki?
Obligatoryjnym zabezpieczeniem spłaty pożyczki jest weksel własny wystawiany przez Pożyczkobiorcę wraz z deklaracją wekslową. W przypadku ustawowej wspólności majątkowej Przedsiębiorcy – również poręczenie wekslowe współmałżonka.
Dodatkowe zabezpieczenie spłaty pożyczki uzależnione jest od kwoty pożyczki, okresu spłaty, ryzyka związanego z wnioskowaną transakcją, itp. (np. poręczenie osób fizycznych i prawnych, hipoteka na nieruchomości, zastaw rejestrowy i przewłaszczenie na zabezpieczenie na środkach trwałych, itp.)
Pożyczki udzielane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu „Fundusz Powierniczy Województwa Lubelskiego” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021 – 2027 realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie na podstawie umowy z Województwem Lubelskim.
Zachęcamy do wypełnienia wniosku o pożyczkę w Generatorze wniosków BARR S.A. dostępnym
Instrukcja działania Generatora znajduje się poniżej
Więcej szczegółów można uzyskać w siedzibie Funduszu Pożyczkowego BARR S.A. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00
ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZYCH USŁUG
Kontakt:
Fundusz Pożyczkowy BARR S.A.
ul. Kościuszki 65, 23-400 Biłgoraj
tel. +48 784 346 995, + 48 511 136 822, + 48 501 471 378, +48 453 679 432e-mail: pozyczki@barr.org.pl
Pliki do pobrania
pdf 00_Regulamin_FELU_OZE_wyciąg doc 01_zał_1_do_Regulaminu_wniosek_o_pożyczkę_FELU_OZE xlsx 02_zał_1_do_Wniosku_o_pożyczkę_harmonogram_rzeczowo_finansowy_FELU_OZE pdf 03_zał_2_do_Regulaminu_umowa_pożyczki_FELU_OZE xlsx 04_zał_2a_do_umowy_pożyczki_harmonogram_rzeczowo_finansowy_FELU_OZE doc 05_zał_3_do_Regulaminu_oświadczenie_poręczyciela_FELU_OZE xlsx 06_zal_4_do_Regulaminu_formularz_informacji_pomoc_inna_FELU_OZE xlsx 07_zał_5_do_Regulaminu_formularz_informacji_pomoc_de_minimis_FELU_OZE doc 08_zał_6_do_Regulaminu_oświadczenie_pomoc_de_minimis_FELU_OZE doc 09_zał_6a_do_Regulaminu_oświadczenie_pomoc_publiczna_FELU_OZE doc 10_zał_7_do_Regulaminu_oświadczenie_RUS_UKR doc 11_zał_8_do_Regulaminu_oświadczenie_Czarna_Lista_Państwa_trzecie docx 12_zał_9_do_Regulaminu_oświadczenie_PEP docx 13_zał_10_do_Regulaminu_upoważnienie_BIG_Konsument_FELU_OZE docx 14_zał_11_do_Regulaminu_upoważnienie_BIG_Podmiot_FELU_OZE docx 15_zał_12_do_Regulaminu_oświadczenie_o_benef_rzeczywistym_FELU_OZE docx 16_Analiza_wykonalnosci doc 17_Karta_projektu_4 xlsx 18_Załącznik_do_analizy_wykonalności pdf Instrukcja-uzytkowania-generatora-wnioskow-BARR-SA