Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego

Lubelska Akademia Programowania

logo_official-og

Instytut Informatyki UMCS wspólnie z Biłgorajską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. i Województwem Lubelskim jako głównym partnerem wydarzenia zrealizowali w 2019 roku regionalny program pn.: „UNI.CODERS. Lubelska Akademia Programowania”, który był kontynuacją zeszłorocznej edycji Akademii Programowania UMCS. 

Wydarzenie to było bezpośrednio skierowane do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i szkół średnich (głównie z terenu województwa lubelskiego), a pośrednio do szerokiego grona odbiorców związanych z rozwojem branży IT w województwie lubelskim. Tegoroczna edycja obejmowała konkurs ,,Algorytmy i struktury danych” oraz Kurs ,,Podstawy programowania”.

Konkurs ,,Algorytmy i struktury danych” zorganizowany został w formie ligi zadaniowej, głównie dla uczniów szkół ponadpodstawowych, ale udział w nim mogli brać również uczniowie szkół podstawowych. Publikowane co tydzień począwszy od 1 kwietnia zadania miały formę wyzwań programistycznych. Celem konkursu była przede wszystkim pomoc w rozwijaniu umiejętności programistycznych i zdobywaniu wiedzy z dziedziny algorytmiki, dlatego na stronie konkursu oprócz zadań publikowane były materiały dydaktyczne pomagające w ich rozwiązaniu. Aby dać szansę uczniom, którzy dopiero zaczęli się uczyć algorytmów z konkursu wykluczeni zostali finaliści olimpiad informatycznych. Najlepszych 32 uczestników konkursu ,,Algorytmy i struktury danych’’ zostało zaproszonych na finał konkursu, który odbył się 31 maja 2019 r. w Instytucie Informatyki UMCS w Lublinie. Wśród nagród dla najlepszych znajdowały się indeksy na Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie oraz dodatkowe nagrody pieniężne. Najlepszym okazał się Krzysztof Boryczka z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku - Białej. 

Kurs ,,Podstawy programowania” miał na celu pomoc uczniom w samodzielnej nauce programowania i skierowany był zarówno do uczniów szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych. Kurs składał się z publikowanych w tygodniowym cyklu materiałów dydaktycznych oraz zadań ułatwiających przyswojenie materiału i sprawdzających wiedzę. Co tydzień spośród osób które nadesłały prawidłowe rozwiązania zadań rozlosowywane były upominki. Na koniec kursu, uczniowie, którzy zdobyli odpowiednią liczbę punktów rozwiązując udostępniane co tydzień zadania, otrzymali certyfikat zaliczenia kursu.

Wszelkie zadania były przygotowywane przez doświadczonych naukowców. W całym programie udział wzięło ponad 900 uczestników.

 

Spot promocyjny Programu

Reportaż filmowy z finału Programu:

Film promocyjny z finału Programu:

 

Zapraszamy poniżej do obejrzenia galerii zdjęć z finału Programu

 

Autor zdjęć i filmu: AV Media Marcin Dzido