Realizacja Projektu IW EQUAL W stronę polskiego modelu gospodarki społecznej
BUDUJEMY NOWY LISKÓW

W dniu 31 stycznia 2008 roku w sali konferencyjnej Hotelu DoDo w Biłgoraju przy ul. Krzeszowskiej 61 odbyło się seminarium regionalne "Biłgorajski model przedsiębiorstwa społecznego".
Seminarium zostało zorganizowane przez Biłgorajskie Partnerstwo Lokalne PIW EQUAL, Biłgorajską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Społeczne Sp. z o.o..
Do udziału w seminarium zaproszeni zostali przedstawiciele władz województwa lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, różnych powiatów a także lokalne władze samorządowe. Wysłano ok. 160 zaproszeń. Swój udział potwierdziło i uczestniczyło w seminarium 60 osób.

Celem seminarium była promocja wypracowanego w ramach PIW EQUAL, przez Partnerstwo Biłgorajskie, modelu przedsiębiorstwa społecznego.
W trakcie seminarium poruszonych zostało wiele bardziej ogólnych zagadnień dotyczących:
. problemów lokalnego rynku pracy, a zwłaszcza zagadnień wykluczenia, marginalizacji
. sposobów zwiększania dostępności i poprawy jakości usług świadczonych na rzecz mieszkańców
. budowania i pomiaru kapitału społecznego.

Poszczególne zagadnienia omówili: pan Marek Rymsza - Instytut Spraw Publicznych, Pan Stanisław Schodziński - wice starosta Powiatu Biłgorajskiego, Pan Tomasz Schimanek - Akademia Rozwoju Filantropii oraz Pan Andrzej Juros - specjalista ds. ekonomii społecznej, WRZOS.


W drugiej części seminarium zaprezentowane zostały inne modele przedsiębiorstw społecznych, wypracowane w trakcie realizacji Projektu IW EQUAL "W stronę polskiego modelu gospodarki społecznej - budujemy nowy Lisków". Pan Andrzej Kupryjaniuk i Pan Mariusz Wołoszyn przedstawili ofertę Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Społecznego Sp. z o.o.. W dalszej części zaprezentowane zostało Przedsiębiorstwo Społeczne EMAUS (prezentacji dokonał Pan Zbigniew Drążkowski ze Stowarzyszenia EMAUS) oraz Wioska Garncarska i Wesele Mazurskie (Pan Krzysztof Margol z Fundacji NIDA).
Seminarium zakończone zostało obiadem, podczas którego uczestnicy mogli przedstawić własne opinie i doświadczenia.
W dalszej części spotkania osoby chętne odwiedziły w ramach wizyty studyjnej siedzibę Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Społecznego Sp. z o.o. przy ul. Prusa 45 oraz Myjnię Samochodową przy ul Łąkowej 13.

Otwarcie seminarium przez I.Gadaj - prezesa BARR S.A.

Uczestnicy seminarium Prezentacja powstania Biłgorajskiego Partnerstwa Lokalnego
Wystąpienie Burmistrza Biłgoraja J.Rosłana Prezentacja Pana A.Jurosa - specjalisty ds. ekonomii społecznej, WRZOS


W dniu 27 lipca 2007 r. Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Społeczne Sp. z o.o. uroczyście zaingerowało swoją działalność gospodarczą. Wśród wielu zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele instytucji, organizacji i firm, które miały ogromny wpływ na powstanie spółki. Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Społeczne poprzez inauguracje swojej działalności chciało przedstawić swoją ofertę handlową dla potencjalnych klientów licznie zgromadzonych na uroczystości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Miasta Biłgoraj, Powiatu Biłgorajskiego, Wójtowie okolicznych Gmin, Powiatowego Urzędu Pracy, Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz reprezentanci lokalnego biznesu. Na uroczystości nie zabrakło także reprezentantów Instytutu Spraw Publicznych oraz WRZOS, które koordynują działania związane z powstaniem spółki. Na inauguracji rozpoczęcia działalności spółki zaproszono także lokalną telewizję i prasę, która stanowi najlepsze źródło promocji i reklamy dla oferty handlowej BPS Sp. z o.o.
Na konferencji prasowej poruszano najbardziej istotne dla spółki tematy tj. cele spółki, szanse zaistnienia i utrzymania się na komercyjnym rynku, możliwości dalszego rozwoju. Ofertę handlową spółki oraz jej szanse na dalszy rozwój przedstawił Prezes Zarządu BPS Sp. z o.o. Pan Jan Bednarz, który nawiązał do usług jakie świadczy i zamierza świadczyć spółka, zaprezentował urządzenia techniczne, będące na wyposażeniu spółki oraz skierował apel o współprace do najważniejszych i potencjalnych klientów spółki. Aktualna sytuacja spółki oraz jej przyszłość była także poruszana przez Panią Irenę Gadaj - Prezes Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., Pana Ryszarda Korniaka Zastępcę Burmistrza Biłgoraja, Pana Stanisława Schodzińskiego Wicestarostę Powiatu Biłgorajskiego, Pana Andrzeja Kupryjaniuka - udziałowiec BPS SP. z o.o., Panią Anitę Sobańską - Instytut Spraw Publicznych, Pana Andrzeja Jurosa specjalistę ds. ekonomii społecznej oraz wielu innych zgromadzonych gości. Wszyscy rozmówcy podkreślali wagę powstania spółki dla społeczności lokalnej, rozwiązywania najtrudniejszych problemów ludności tj. bezrobocia, wykluczenia społecznego pomocy osobom długotrwale bezrobotnym. Podziękowano szczególnie osobom zaangażowanym w projekt dzięki, którym możliwe było utworzenie przedsiębiorstwa społecznego. Zwrócono także uwagę na innowacyjność całego projektu i możliwość nawiązania współpracy przez spółkę z podmiotami z innych regionów.

Zdjęcia z uroczystości

Przecięcie wstęgi I.Gadaj , J.Bednarz, A.Kupryjaniuk.

Przecięcie wstęgi I.Gadaj , R.Korniak, Z.Dechnik. Prezentacja oferty BPS przez Prezesa J.Bednarza
Wystąpienie Zastępcy Burmistrza Biłgoraja R. Korniaka Wystąpienie Przewodniczącego Rady Miasta Z.Dechnika

 

W maju 2007 r. zakończył się remont budynku przy ulicy Prusa 45 na potrzeby Przedsiębiorstwa Społecznego. Nad pracami czuwało Miasto Biłgoraj, które przeprowadziło przetarg na realizację remontu.

W dniu 16 marca 2007 r. spisano umowę Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Społecznego Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (BPS) z siedzibą w Biłgoraju przy ul. Prusa 45.
Udziałowcami BPS sp. z o.o. są: Miasto Biłgoraj (60% udziałów), BARR SA (34% udziałów) oraz przedsiębiorcy prywatni: Henryk Oziębło, Cezary Przybylski i Andrzej Kupryjaniuk (po 2% udziałów).
Prezesem zarządu BPS został pan Jan Bednarz, głównym księgowym i prokurentem Mariusz Wołoszyn.

W listopadzie 2006 w BARR zakończyło się szkolenie dla osób długotrwale bezrobotnych, zainteresowanych tworzeniem Przedsiębiorstwa Społecznego. Szkolenie ukończyło 29 osób.
W IV kwartale 2006 przeprowadzono badanie na temat lokalnego rynku usług na potrzeby tworzonego Przedsiębiorstwa Społecznego (raport w załączeniu).

Podstawowe informacje o Projekcie IW EQUAL

Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego SA wspólnie z Lokalnymi Partnerami:
. Starostwo Powiatowe
. Miasto Biłgoraj
. Powiatowy Urząd Pracy
. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
. Terminal Przeładunkowy w Brodach Sp. z o.o.
. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe APIS sj
przystąpiła do realizacji projektu "Partnerstwo. W stronę polskiego modelu gospodarki społecznej. Budujemy nowy Lisków."

Projekt ma charakter pilotażowy. Jest realizowany we współpracy z Instytutem Spraw Publicznych, Akademią Rozwoju Filantropii, Wspólnotą Roboczą Związków Organizacji Socjalnych WRZOS z Warszawy. W projekcie uczestniczą powiaty biłgorajski i lubelski z naszego województwa oraz nidzicki i ełcki z województwa warmińsko-mazurskiego. W sumie w Projekcie uczestniczy 43 Partnerów.

Celem projektu jest przeciwdziałanie marginalizacji na rynku pracy poprzez wspieranie tworzenia nowego rodzaju przedsiębiorstwa - przedsiębiorstwa społecznego. Projekt adresowany jest głównie do ludzi poddanych marginalizacji i wykluczeniu z rynku pracy: osób długotrwale bezrobotnych, bezrobotnej młodzieży i osób starszych, kobiet w trudnej sytuacji, osób niepełnosprawnych, osób wychodzących z uzależnienia i izolacji. Cały projekt realizowany jest z myślą o osobach, które chcą pracować, ale nie mogą znaleźć pracy i nie są w stanie rozpocząć działalności na własny rachunek.

Sytuacja na lokalnym rynku pracy jest w dalszym ciągu trudna. Stopa bezrobocia na koniec stycznia br. wynosiła w powiecie 15,1%. W ewidencji PUP znajduje się
7351 osób bezrobotnych (wg stanu na 28.02.2006), z czego aż 4911 (tj. 66,8%)
to osoby długotrwale bezrobotne (pow. 12 miesięcy), 2064 (tj. 28,08%) to osoby młode, poniżej 25 roku życia. Większość bezrobotnych 4834 osoby (tj. 65,8%) zamieszkuje na terenach wiejskich. Na wsiach występuje tzw. ukryte bezrobocie.

Bezrobocie przyczynia się do rozwoju zjawisk patologicznych. W ewidencji Urzędu Miasta figuruje prawie 200 pacjentów poradni odwykowej oraz zarejestrowanych jest ponad 50 rodzin uznanych za patologiczne (500 w całym powiecie). Ubóstwo dotyka dużej części rodzin. Ponad 500 rodzin w naszym powiecie objętych jest stałą pomocą społeczną, a 3.500 rodzin żyje na granicy ubóstwa. Powrót do aktywności zawodowej dla osób żyjących w takich warunkach jest utrudniony. Dotychczas podejmowane działania nie były w pełni skuteczne.

By przeciwdziałać tej trudnej sytuacji Partnerstwo Biłgorajskie będzie wspierać tworzenie przedsiębiorstw społecznych/spółdzielni socjalnych w powiecie biłgorajskim.

Planujemy zainteresowanie udziałem w Projekcie co najmniej 100 Beneficjentów.
W pierwszej fazie Projektu (II kwartał 200 roku) zorganizujemy spotkania informacyjno-rekrutacyjne z osobami zainteresowanymi aktywnym uczestnictwem w realizacji Projektu, w gminach powiatu biłgorajskiego. Następnie planujemy przeprowadzenie wstępnego szkolenia dla 100 zainteresowanych osób (maj/czerwiec 2006). Liczymy na to, że ok. 30% z tej grupy zdecyduje się na aktywny udział w dalszych szkoleniach specjalistycznych oraz w procesie tworzenia przedsiębiorstwa społecznego/spółdzielni socjalnej. Osoby te będą mogły skorzystać z konsultacji, pomocy w sporządzeniu biznesplanu, dokumentów rejestracyjnych. Zakładamy w efekcie końcowym stworzenie w powiecie biłgorajskim co najmniej 1 przedsiębiorstwa społecznego/spółdzielni socjalnej, zatrudniającej minimum 15 osób.
Nowe przedsiębiorstwo otrzyma wsparcie w początkowym okresie funkcjonowania (sfinansowanie przeprowadzenia remontów pomieszczeń, zakup wyposażenia i urządzeń).

Partner Projektu - Miasto Biłgoraj zadeklarowało pomoc w tworzeniu przedsiębiorstwa. Miasto przeznaczy na siedzibę przedsiębiorstwa kamienicę w Biłgoraju przy Pl. Wolności 13 (remont i adaptacja budynku na potrzeby Przedsiębiorstwa społecznego/spółdzielni socjalnej sfinansowany zostanie ze środków PIW EQUAL).

Partner Projektu - Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Biłgoraju dokonana zakupu niezbędnych dla przedsiębiorstwa społecznego/spółdzielni socjalnej maszyn i urządzeń.

Partnerzy Projektu zapewnią również przeszkolonym osobom możliwość odbycia niezbędnych praktyk i staży.

Przedsiębiorstwo społeczne/spółdzielnia socjalna po utworzeniu otrzyma środki na dofinansowanie działalności oraz zakup wyposażenia i drobnego sprzętu.
Planuje się, że rejestracja nowego przedsiębiorstwa społecznego/spółdzielni socjalnej nastąpi pod koniec 2006 roku.

W trakcie realizacji Projektu Partnerzy i Beneficjenci będą mogli poznać doświadczenia polskie i europejskie dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych/spółdzielni socjalnych. W ramach Projektu przewidujemy również przeprowadzenie analizy rynku pracy i ankiety wśród mieszkańców na temat dostępności i jakości świadczonych usług. Nowe przedsiębiorstwo powinno dobrze służyć mieszkańcom.

Forma prawna przedsiębiorstwa i jego dokładny profil produkcji nie został jeszcze dokładnie określony. Przewiduje się, że nowa firma/organizacja będzie miała charakter usługowy, wielobranżowy.

Partnerstwo Biłgorajskie ma charakter otwarty.
Zapraszamy do udziału w pracach Partnerstwa firmy i osoby zainteresowane wspieraniem tworzenia spółdzielni socjalnych.
Zapraszamy do aktywnego udziału w Projekcie osoby, które obecnie mają problemy na ryku pracy, ale potrafią pracować w grupie, są gotowe świadczyć usługi na rzecz społeczności lokalnej, nie boją się realizacji nowych rozwiązań.

Projekt będzie realizowany przez okres 2 lat od kwietnia 2006 do marca 2008.

Projekt przewiduje również możliwość nawiązania kontaktów, wizyty studyjne i wymianę doświadczeń z przedsiębiorstwami społecznymi w Polsce i Unii Europejskiej.

Więcej informacji: www.barr.org.pl, www.liskow.org.pl oraz bezpośrednio u:
- Irena Gadaj, Andrzej Kupryjaniuk - BARR S.A. tel. 084 686 48 87, 084 686 54 08
- Marian Tokarski - Starostwo Powiatowe Biłgoraj
- Janusz Rosłan, Marek Kluz - UM Biłgoraj
- Marianna Sopelak, Lucyna Kozak - PUP Biłgoraj
- Teresa Jonik - PCPR Biłgoraj
- Tadeusz Cieślak - PGK sp. zo.o. Biłgoraj
- Cezary Przybylski - Terminal Przeładunkowy BRODY sp. zo.o.
- Henryk Oziębło - PW APIS sj

Projekt "W stronę polskiego modelu gospodarki społecznej - budujemy nowy Lisków" jest realizowany przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.


© Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

BARR S.A.
ul. Kosciuszki 65
23-400 Biłgoraj
tel./fax (0-84) 686 53 93
tel. 686 48 87, 686 54 08
biuro@barr.org.pl